Rodičům nově nastupujících dětí (Než k nám dítě nastoupí + Co děti potřebují do MŠ)

31.07.2018 14:00

Nedá jistě mnoho přemýšlení, aby člověk pochopil, že příchodem do mateřské školy prodělávají děti snad největší změnu ve svém životě. Ze dne na den se ocitnou v neznámém prostředí, obklopeny houfem stejně starých kluků a holčiček, které jsou na tom právě tak... Děti mění domov za neznámé prostředí mateřské školy, pečující maminku a starostlivého tatínka za dvě střídající se paní učitelky, které nezná a o jejichž pozornost se navíc musí dělit s jinými dětmi. Doma se rodiče do velké míry přizpůsobovali jeho potřebám, teď se samo musí přizpůsobit režimu mateřské školy.

 

Chcete-li svému dítěti usnadnit vstup do mateřské školy, dodržujte denní režim, který přizpůsobujte režimu v mateřské škole.
 

Co by mělo Vaše dítě zvládat před nástupem do mateřské školy:
 • Znát své jméno a příjmení.

 • Umět si říci co chce nebo potřebuje.

 • Spolupracovat při oblékání a svlékání (samo si svléká a obléká části oděvu, starší zapíná knoflíky).

 • Umět nazouvat a vyzouvat boty.

 • Zvykat poznat si své věci a uložit je na své místo

 • Vysmrkat se a používat kapesník.

 • Držet lžíci a umět se najíst.

 • Při jídle sedět u stolu.

 • Umět pít z hrnečku a skleničky.

 • Používat toaletu (pleny a nočník nejsou přípustné).

 • Umět si umýt ruce mýdlem, utřít se do ručníku.

 • Umět si vyčistit zuby.

 • Ujít kratší vzdálenosti během pobytu venku.

 • UMĚT REAGOVAT NA POKYN!

 

Pro rodiče nastupujících dětí

První dny a týdny znamenají pro dítě, které bylo dosud v domácí péči, značnou změnu v jeho dosavadním životě. Je to především první změna a každé dítě se jí nepřizpůsobí stejně. Některé děti se rychle spřátelí s novým prostředím i s učitelkami, jiné jsou v prvních dnech smutné, špatně usínají, málo jedí, jsou brzy unavené a snáze i onemocní. V takovém případě však velmi záleží na klidném jednání rodičů i na tom, jak přizpůsobí dosavadní denní režim dítěte programu v mateřské škole, aby se tyto vzájemně doplňovaly.

 
10 dobrých rad, které usnadní Vám i Vašemu dítěti nástup do školky:

1. Mluvte s dítětem o tom, co se ve školce dělá a jaké to tam je. Můžete si k tomu vzít obrázkovou knížku nebo si popovídejte s dítětem, které do školky už chodí (mělo by tam ale chodit rádo, aby se Vaše dítě nevystrašilo barvitým líčením zlých zážitků).

Vyhněte se negativním popisům, jako "tam tě naučí poslouchat", "tam se s tebou nikdo dohadovat nebude", apod.

 

2. Zvykejte dítě na odloučení. Při odchodu např. do kina láskyplně a s jistotou řekněte, že odcházíte, ale ujistěte dítě, že se vrátíte. Dítě potřebuje pocit, že se na Vás může spolehnout. Chybou je, když se vyplížíte tajně z domu. Dítě se cítí zrazené a strach z odloučení se jen prohlubuje.

 

3. Veďte dítě k samostatnosti zvláště v hygieně, oblékání a jídle. Nebude zažívat špatné pocity spojené s tím, že bude jediné, které si neumí obléknout kalhoty nebo dojít na záchod.

 

4. Dejte dítěti najevo, že rozumíte jeho případným obavám z nástupu do školky, ale ujistěte ho, že mu věříte a že to určitě zvládne. Zvýšíte tak sebedůvěru dítěte. Pokud má dítě chodit do školky rádo, musí k ní mít kladný vztah. Z toho důvodu nikdy školkou dítěti nevyhrožujte (dítě nemůže mít rádo něco, co mu předkládáte jako trest) - vyhněte se výhrůžkám typu "když budeš zlobit, nechám Tě ve školce i odpoledne".

 

5. Pokud bude dítě plakat, buďte přívětiví, ale rozhodní. Rozloučení by se nemělo příliš protahovat. Ovšem neodcházejte ani narychlo nebo tajně, ani ve vzteku po hádce s dítětem.

 

6. Dejte dítěti s sebou něco důvěrného (plyšáka, hračku, šátek).

 

7. Plňte své sliby - když řeknete, že přijdete po obědě, měli byste po obědě přijít.

 

8. Udělejte si jasno v tom, jak prožíváte nastávající situaci Vy. Děti dokážou velmi citlivě poznat projevy strachu u rodičů. Platí tu, že zbavit se své úzkosti znamená zbavit dítě jeho úzkosti. Pokud máte strach z odloučení od dítěte a nejste skutečně přesvědčeni o tom, že dítě do školky dát chcete, pak byste měli přehodnotit nástup dítěte do školky. Případně se dohodněte, že díte do školky bude vodit ten, který s tím má menší problém.

 

9. Za pobyt ve školce neslibujte dítěti odměny předem. Dítě prožívá stres nejen z toho, že je ve školce bez rodičů  zvyká si na nové prostředí, ale přidá se i strach z toho, že selže a odmenu pak nedostane. Samozřejmě - pokud den ve školce proběhne v pohodě - chvalte dítě a jděte to oslavit třeba do cukrárny nebo kupte nějakou drobnost. Materiální odměny by se ale neměly stát pravidlem, dítě by pak hračku vyžadovalo každý den.

 

10. Promluvte si s učitelkou o možnostech postupné adaptace dítěte - s dítětem ze začátku můžete jít do třídy, dítě může jít jen na dvě hodiny apod.

 
Důležité:

Předejdete mnoha nepříjemnostem, budeme-li vědět co nejvíce o dosavadním vývoji a zvyklostech Vašeho dítěte. Nebojte se sdělit p. učitelkám i pro Vás nepodstatné věci o dítěti – každé dítě je individuální, jiné. Informujte nás o stravovacích zvyklostech dítěte – co např. vůbec nejí z důvodu, že mu je po tom špatně a zvrací, zda trpí nechutenstvím, zda doma vydatně snídá (pak nebude mít chuť svačit), apod.

 

Každé ráno doprovázejte své dítě až do mateřské školy a nesvěřujte tento úkol starším nezletilým sourozencům dítěte. Nemůže-li matka, dovede dítě do školy otec, babička,… Nejde jen o bezpečnost dítěte cestou. V mateřských školách nepracují zdravotní sestry, neprovádí se tedy ranní zdravotní prohlídka. Vaší povinností je ráno informovat učitelku o chování dítěte doma, zejména o jakýchkoli odchylkách (nechutenství, zvýšená teplota, bolest hlavy, vyrážka, zvláště pak řídká stolice a zvracení…). Nepokoušejte se do školky dítě „propašovat“! Nejenom, že poškodíte zdraví vlastního dítěte, ale ohrozíte i děti ostatní. Nakažlivé nemoci se šíří stejně rychle v jakémkoli dětském kolektivu, proto i zde se snažíme každé dítě, podezřelé z nákazy, vyloučit ze styku s ostatními dětmi. O nemocné dítě nemůže mateřská škola pečovat! V tomto případě budete vyzváni k okamžitému vyzvednutí dítěte z MŠ a návštěvě lékaře. Onemocní-li nakažlivou chorobou někdo jiný ve Vaší rodině, ohlaste to rovněž v MŠ.

 

Před nástupem do mateřské školy se dobře seznamte se Školním řádem, který je ZÁVAZNÝ. Je k dispozici v každém oddělení a na našich webových stránkách. Blíže rozvádí provoz, režim dne, obsah a organizaci předškolního vzdělávání, stravování, bezpečnost a ochranu zdraví dětí,...

 

Dostatek času pro dítě je to nejdražší, co mu můžete poskytnout. Neprodlužujte proto zbytečně pobyt dítěte v mateřské škole, která mu při nejlepší péči nemůže nahradit citový vztah k rodičům. Dopřejte mu denní společnou procházku, hru, rozhovor, předčítání,… Vždyť mateřská škola je jen doplňkem výchovné péče rodinné! A ještě o něco Vás prosíme : Najděte si čas pro dohodu s námi o společném postupu při výchově dítěte a nebojte se otevřeně projevit pracovnicím mateřské školy všechny své pochyby, přání nebo stížnosti. Většině nesrovnalostí a potížím se dá předejít včasnou vzájemnou domluvou.

 

 

 Co děti potřebují do mateřské školy

Oblečení do třídy:

 • tričko s krátkým nebo dlouhým rukávem
 • lehké plátěné kalhoty (nikoli silné tepláky), legíny, kraťasy, zástěrka nebo sukně
 • ponožky nebo podkolenky
 • bačkory - NE pantofle!!!
 • pro celodenně docházející děti pyžamko + plyšáček

 

 

Do šatny:

 • sadu náhradního oblečení (tričko, ponožky/punčocháče, spodní prádlo)
 • sadu oblečení pro hry venku (tepláková nebo šusťáková souprava + ponožky)
 • holínky, pláštěnku

 

Nevhodné jsou např. kalhoty na zapínání na ramenou či vzadu, oblečení těsné, bez kapsy na kapesník, šle pod zástěrkou nebo svetrem, rovněž těsná guma u kalhot, malé boty, rozbité zipy,… Prosíme maminky, aby zvážily, co dítěti do mateřské školy obléknout - nezapomeňte, že dítě by mělo mít v oblečení volný pohyb a že se počasí během dne může velmi změnit (dostatek náhradního oblečení)!

 

Pro děti do II. oddělení

 • hrníček na pití (0,3 l - ne větší)

 

Všechny věci prosíme pokud možno podepsané či jinak označené!

 

Z bezpečnostních důvodů NEDÁVEJTE DĚTEM řetízky, přívěsky, prstýnky, žvýkačky,…

Nedávejte dětem ani drobné, ostré, či jinak nebezpečné hračky!

 

 

Přejeme Vašim dětem v naší školce radostný a šťastný pobyt.

 

 

 

Vyhledávání

Kontakt

Mateřská škola Pardubice, Wintrova II 579 Wintrova II 579
530 03 Pardubice
466 612 179
736 528 168 - ředitelka školy

 

Jídelní lístek

 

 

Na 11. týden byl sestaven jídelní lístek:Jidelnicek (6).rtf (36,1 kB)

 

 

Seznam potravinových alergenů ,

které podléhají legislativnímu označování

dle směrnice 1169/11 EU

najdete zde:

Seznam potravinových alergenů.docx (14,6 kB)

 

Množství pokrmů naleznete zde:

Množství pokrmů.docx (17,2 kB)

 
UPOZORNĚNÍ:

Školní jídelna nemůže brát zřetel na jednotlivé přecitlivělosti strávníků. 

Tuto skutečnost si musí každý strávník

uhlídat sám. 

Pokud je tedy Vaše dítě přecitlivělé

na některou složku,

sledujte prosím bedlivě jídelníček

a jestliže bude nějaký pokrm

tuto složku obsahovat,

upozorněte prosím
(nejlépe písemně)
tento den paní učitelku

a domluvte se na řešení

(vynechání pokrmu s alergenní složkou, apod.).

 

Organizace šk. roku 2019/2020

Období školního vyučování ve druhém pololetí bude ukončeno v úterý

30. června 2020.
 
Hlavní prázdniny budou trvat
od 1. července do 1. září 2020.

 

Naše mateřská škola bude otevřena:

1.7. - 3. 7. 2020, 13.7.-17.7.2020

+

24. 8. - 28. 8. 2020

 

Prázdninový provoz na pardubických mateřských školách:

Prázdniny 2019.pdf (337,7 kB)

 

 

 

 

 

 

 


10Jidelnicek (5).rtf